ماسک تنفسی

ارزیابی ویژگی‌های ماسک‌های تنفسی

دستگاه تست فیلتر جهت ارزیابی ویژگی‌های ماسک‌های تنفسی

دستگاه تست فیلتر/ تست ماسک تنفسی شرکت فناوران نانومقیاس

 

ارزیابی ویژگی‌های ماسک‌های تنفسی توسط دستگاه تست فیلتر امکان پذیر است. دو ویژگی راندمان به دام‌اندازی ذرات و افت فشار از خصوصیات حائز اهمیت فیلترها است. و ماسک‌های تنفسی نیز در دسته فیلترها قرار می‌گیرند. به همین دلیل از این دستگاه جهت ارزیابی ویژگی‌های ماسک‌های تنفسی نیز استفاده می‌شود.

۱- ارزیابی راندمان به دام‌اندازی ذرات 

یا قابلیت فیلتراسیون ذرات با اندازه‌های مختلف گفته می‌شود. به عنوان مثال؛ در ماسک‌های تنفسی N95  و FFP2 راندمان به دام‌اندازی ذرات ۰/۳ میکرون  ۹۵ و ۹۴درصد اندازه‌گیری می‌شود.

۲- ارزیابی افت فشار در ماسک‌های تنفسی

به کاهش فشار هوا قبل و بعد عبور دهی هوا از ماسک اطلاق می شود. و به امکان عبور جریان هوا از مدیا یا ماسک تنفسی نیز گفته می‌شود. افت فشار بالا در واقع باعث افت در تنفس‌پذیری ماسک شده و مطلوب نخواهد بود.

طبق استانداردهای مرتبط با فیلترها و ماسک‌های تنفسی، جهت ارزیابی ویژگی‌های ماسک‌های تنفسی از جمله افت فشار و راندمان به دام اندازی ذرات از دستگاه‌های تست فیلتری (ماسک) مطابق با معیارهای این استانداردها استفاده می‌شود.

دستگاه تست فیلتر قابلیت ارزیابی راندمان و افت فشار مدیا‌های گوناگونی از فیلتر را دارا است. دستگاه‌های تست فیلتر دارای یک منبع تولید کننده ذرات گرد و غبار به طور مصنوعی با غلظت مشخص و ثابت بوده و با کمک یک شمارنده دقیق ذرات (معمولا در ۶ کانال 0/3، 0/5، ۱، 2/5، ۵ و ۱۰ میکرون) اقدام به شمارش ذرات قبل و بعد از ماسک (یا هر نوع فیلتر دیگر) می‌نماید و در نهایت میزان ذرات عبور نکرده را به صورت درصد فیلتراسیون گزارش می‌کند.

نمودار زیر نشان‌دهنده کارایی یک نوع ماسک ارتقاء یافته با نانوالیاف با کلاس FFP3 با استفاده از این دستگاه می‌باشد.

راندمان به دام اندازی از موارد مورد ارزیابی ویژگی‌های ماسک تنفسی

نمودار راندمان به دام‌اندازی ذرات ۰/۳، ۰/۵، ۱، ۲/۵، ۵ و ۱۰ میکرومتر برای ۳ نمونه ماسک FFP3.

برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ویکی‌پدیای ماسک تنفسی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *