ماسک, ماسک تنفسی

انواع ماسک‌های تنفسی

با افزایش آلاینده‌ها و ذرات معلق موجود در هوا و همچنین شیوع وگسترش بیماری‌های واگیردار مانند: آنفولانزا و کرونا (COVID-19)، استفاده از انواع ماسک‌های تنفسی جهت جلوگیری از ورود این عوامل بیماری‌زا به داخل مجاری تنفسی به یک ضرورت تبدیل شده است. انواع ماسک‌های تنفسی در دسته‌ی تجهیزات حفاظت فردی قرار می‌گیرند. این ماسک‌ها از لحاظ کاربرد و ویژگی‌ها دارای انواع مختلفی هستند. از رایج‌ترین آن ها می‌توان به ماسک پزشکی، ماسک‌های N95 و ماسک‌های سری FFP اشاره کرد.

براساس هدف اصلی استفاده از ماسک‌ها می‌توان آنها را به چند دسته کلی زیر تقسیم کرد. این اهداف در زیر به اختصار معرفی می‌گردند:

  • ماسک‌هایی که با هدف جلوگیری از انتشار آلاینده‌ها توسط شخص استفاده کننده در محیط بکار می‌روند: عموماً ماسک‌های سه لایه شامل نوع کشدار و بنددار (معروف به جراحی).
  • ماسک‌هایی که با هدف محافظت فرد استفاده کننده از آلاینده‌های محیط بکار می‌روند: ماسک‌های سوپاپ‌دار N95, FFP2.
  • ماسک‌هایی که با هدف محافظت فرد استفاده کننده و همچنین جلوگیری از انتشار آلاینده‌ها توسط شخص استفاده کننده کاربرد دارند: عموماً ماسک‌های بدون سوپاپ N95, FFP2.

نکته: به طور عمده ماسک‌های تنفسی از چندین لایه نابافته متشکل از اسپان باند و ملت بلون ساخته می شوند. معمولا جنس هر اسپان باند و ملت بلون عمدتا از جنس الیاف نابافته پلی پروپیلن هستند. و لایه یا لایه های ملت بلون نقش اصلی فیلتر کردن هوا از ذرات معلق و غبار را به عهده دارد. و اسپان باند در نقش محافظت از این لایه ها به کار می رود.

البته در روزهای اخیر به دلیل محدودیت در دسترسی ماسک از ماسک‌های پارچه ای نیز استفاده می شود. باید دقت کرد که این نوع ماسک‌ها به دلیل جنس به کار رفته ممکن است دو نقص زیر را دارا باشند:

  1. احتمال آلودگی بیشتری مخصوصا برای باکتری‌ها
  2. کارایی پایین در صورت عدم استفاده از لایه‌های با کیفیت ملت بلون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *