دسته‌بندی نشده

تاثیر نانوالیاف در ماسک تنفسی

ملت بلون در ماسک‌های رایج

لایه ملت بلون در ماسک‌های تنفسی رایج که نقش فیلتر را در آن‌ها ایفا می‌کند، ساختاری به هم فشرده دارد. این ساختار فشرده از عبور ذرات گردوغبار، ویروس‌ها و باکتری ها به داخل جلوگیری‌ می‌کند. اما به دلیل همین فشردگی مولکول‌های هوا نیز به سختی از آن عبور می‌کنند. همچنین در این ماسک‌ها عموما از چندلایه ملت بلون جهت بالا بردن راندمان به دام اندازی استفاده می‌شود. همین امر باعث کاهش بیشتر تنفس‌پذیری یا افزایش افت فشار در ماسک‌های تنفسی می‌شود. کاهش تنفس‌پذیری راحتی استفاده از ماسک‌ را به ویژه در ساعت‌های طولانی بسیار مشکل می‌کند. راه‌حل جایگزین استفاده از یک لایه نانوالیاف به عنوان لایه جایگزین فیلتر در ماسک‌های تنفسی است. در ادامه تاثیر نانوالیاف در ماسک تنفسی توضیح داده می‌شود.

تاثیر نانوالیاف در ماسک تنفسی

تاثیر نانوالیاف در ماسک  تنفسی در افزایش راندمان به دام‌اندازی ذرات ۰/۳ میکرون و افت فشار کمتر (تنفس‌پذیری راحت‌تر ماسک) خود را نشان می‌دهد. چرا؟. چون نانوالیاف دارای قطر الیافی در مقیاس نانو است. همین امر ویژگي‌های منحصر به فردی از جمله نسبت سطح به حجم بالا، درصد تخلخل بالا و اندازه تخلخل‌های کوچک به الیاف می دهد. این لایه به جای لایه ملت بلون در ماسک‌های رایج نقش اصلی فیلتراسیون ذرات، باکتری ها و ویروس‌ها را ایفا می‌کند. از جمله قابلیت‌های آن به دام اندازی ذرات ۰/۳ میکرون بالای ۹۵ درصد است.

نانوالیاف نسبت سطح به حجم بالایی دارد. این امر باعث افزایش سطح لازم جهت به دام‌اندازی ذرات گردوغبار، ویروس و باکتری می‌شود. علاوه براین، نانوالیاف درصد تخلخل بالا اما اندازه حفرات ریزی دارد. اندازه حفرات کوچک باعث عبور راحت مولکول‌های هوا به داخل ماسک می‌شود. اما این اندازه کوچک حفرات از عبور ذرات گردوغبار، باکتری‌ها و ویروس‌ها تا درصد بالایی جلوگیری می‌کند. به همین دلیل استفاده از نانوالیاف در سال‌های اخیر در ماسک‌های تنفسی بسیار گسترش پیدا کرده است. با افزایش آلودگی هوا در اکثر شهرهای بزرگ کشور و دنیا، همچنین با شیوع همه‌گیری ویروس کرونا، استفاده از ماسک‌های تنفسی ضرورتی انکار نشدنی است. با وجود نانوالیاف تولید ماسک‌ تنفسی با وزن کمتر، راندمان بالاتر، تنفس‌پذیری راحت‌تر امکان‌پذیر می‌باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *