آرایشی, بهداشتی

8 راه برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه

جوش‌های سرسیاه روی بینی را میتوان با بهداشت خوب پوست و محصولاتی مانند رتینوئیدها و لایه بردارهای شیمیایی از بین برد یا ازآن جلوگیری کرد.جلوگیری از  گرفتگی فولیکول‌های مو میتواند کمک کننده باشد.

جوش‌های سرسیاه جوش‌هایی هستند که تا سطح پوست بالا میروند. هنگامی که منافذی مسدود و بسته میشود،به عنوان جوش سرسفید شناخته میشود. اما وقتی  قسمت بالایی باز میماند،یک جوش سرسیاه تشکیل میشود.

در اینجا 8 راهکار برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه به شما ارائه میدهیم که میتوانید آنها را امتحان کنید.

  1. صورت خود را دوبار در روز و بعد از ورزش بشویید.

شستن مرتب صورت میتواند به درمان آکنه کمک کند.صبح‌ها صورت خود را با پاک‌کننده‌های مخصوص پوست خود بشویید تا هرگونه آلودگی و باکتری که ممکن است در شب به پوست شما نفوذ کرده باشد پاک شود.همچنین باید روبالشتی‌های خود را به طور منظم بشویید.

حتما بعد از ورزش سریعا صورت خود را بشویید.اگر به راحتی به سینک دسترسی ندارید،دستمال مرطوب صورت برای این کار عالی است.

تعریق میتواند همراه با کثیفی و چربی در منافذ به دام بیفتد،به همین دلیل است که باید صورت خود را بشویید تا قبل از اینکه عرق فرصت خشک شدن را داشته باشد.

  1. نوارهای منافذ را امتحان کنید.

این نوارها میتوانند به طور موقت جوش‌های سرسیاه را از بین ببرند.برای بهتر نتیجه گرفتن،سعی کنید از قبل صورت خود را بخورگرم دهید تا منافذ باز شوند، سپس از نوارهای منافذ پوست استفاده کنید.

3. از کرم ضدآفتاب فاقدچربی اسفاده کنید.

با توجه به نوع پوستی که دارید،چرب،خشک یا حساس ضدآفتاب تهیه کنید.اگر پوست چرب و مستعد آکنه دارید،حتما از ضدآفتاب‌های فاقدچربی استفاده کنید.

4. لایه برداری کنید.

در فروشگاه‌ها لایه‌بردارهای شیمیایی ملایم وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید. به دنبال آنهایی باشید که حاوی آلفا و بتاهیدروکسی اسید (AHAsوBHAs) هستند.

اینها اسید ملایمی هستند که به حذف سلول‌های مرده پوست کمک میکنند.آنها راه را برای نفوذ بهتر محصولات دیگر به پوست و عملکرد موثرتر باز میکنند.

وقتی ازBHAوAHAها استفاده میکنید، هنگام بیرون رفتن ضدآفتاب فراموش نشود.

5. ماسک های ذغال فعال استفاده کنید.

امروزه ذغال در انواع محصولات آرایشی و بهداشتی موجود است.زغال یک سم زدای عالیست،که در عمق منافذ رفته و به بیرون کشیدن کثیفی و سایرناخالصی‌ها کمک میکند.

6. رتینوئیدهای موضعی را استفاده کنید.

رتینوئیدهای موضعی از ویتامین A ساخته شده اندومنبع مورد اعتماد برای بهبود آکنه هستند. رتینولها گردش سلولی پوست را افزایش میدهد و همچنین ممکن است ظاهر چین و چروک را کاهش دهد.

7. ژل اسیدسالسیلیک بزنید.

اسیدهای‌سالسیلیک باعث ترمیم ملایم پوست و بهبود مقاومت در برابر جوش و آکنه میشود و وضعیت پوست را بهبود میبخشد،و پوست را صاف و نرم میکند.

باعث تشکیل کراتین سالم و بهبود سدپوستی میشود. چربی پوست را کنترل و پاکسازی عمیق را انجام میدهد،همچنین درمان لکه ها و تیرگی‌های پوست را نیز برعهده دارد.

8. از محصولات زیاد استفاده نکنید.

امتحان بیش از حد محصولات در یک زمان،حتی اگر برای مبارزه با آکنه طراحی شده باشند،میتواند پوست شما را تحت تاثیر قرار دهد و در واقع جوشهای سرسیاه روی بینی را تشدید کند.

از یک یا دو محصول استفاده کنید و به یاد داشته باشید که از مرطوب کننده نیز استفاده کنید،زیرا پوستی که خیلی خشک است چربی اضافی تولید میکند که ممکن است باعث افزایش جوش‌های سرسیاه شود.

نتیجه گیری

جوش‌های سرسیاه روی بینی شایع و بی‌ضرر هستند،با این حال،آزاردهنده می‌باشند.شستن روزانه صورت،استفاده از کرم ضدآفتاب فاقدچربی و استفاده از نوارهای منافذ(چسب منافذ)،رتینول ها یا محصولات حاوی سالسیلیک‌اسید ممکن است به حذف آنها کمک کند.

اگر میخواهید جوش‌های سرسیاه را از پوست خود خارج کنید،از فشردن آنها پرهیزکنید،این کار باعث التهاب و اسکار و تحریک بیشتر پوست شما میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *