ماسک تنفسی

عمر مفید ماسک‌های تنفسی

 

به طور کلی عمر مفید ماسک‌های تنفسی کاملا به شرایط و محیط استفاده بستگی دارد. محیط های بیمارستانی و کارگاهی باعث کاهش عمر مصرف ماسک‌های تنفسی می‌شوند. به طور مثال؛ هر نوع ماسکی که در اتاق عمل استفاده می‌شود تنها برای یک بار استفاده مجاز می‌باشد. و بلافاصله پس از استفاده باید دور انداخته شود.

با این حال بر اساس استانداردها میانگین عمر مفید ماسک‌های تنفسی در زیر آورده شده است:

  • ماسک‌های جراحی: این ماسک‌ها یکبار مصرف هستند و پس از هربار استفاده بلافاصله باید دور انداخته شوند.
  • ماسک N95: مدت زمان ایده‌آل استفاده از این ماسک بین ۶ الی ۸ ساعت است.
  • ماسک‌های سری FFP: مدت زمان ایده‌آل استفاده از این ماسک بین ۶ الی ۸ ساعت است.
هشدار: تمام ماسک‌ها در صورت استفاده در اتاق جراحی به مانند ماسک یکبار مصرف هستند، یعنی مدت زمان استفاده در اینجا اهمیتی ندارد و پس از هربار استفاده هرچند کوتاه، ماسک باید دور انداخته شود. این موضوع برای ماسک‌های N95 و FFP نیز صادق است. 
هشدار: از ماسک‌های سوپاپ‌دار در اتاق‌های جراحی  نباید استفاده کرد. چرا که سوپاپ تنها باعث حفاظت فرد استفاده کننده می‌شود. در صورت بیمار یا آلوده بودن فرد استفاده کننده، سوپاپ امکان انتشار ویروس‌ها و باکتری‌ها را به محیط خارج فراهم می‌کند. با توجه به اینکه بهداشت در محیط‌های جراحی بسیار حائز اهمیت است توصیه می‌شود از ماسک‌های سوپاپ‌دار استفاده نشود.
نکته: نظر به اینکه ماسک‌های تنفسی یک بار مصرف می‌باشد، امکان استریل و مصرف دوباره ماسک‌های N95 و سری FFP توسط هیچ یک از استانداردهای ماسک‌های تنفسی توصیه و تایید نشده است. البته به دلیل همه‌گیری کرونا در سال اخیر بسیاری مراکز بهداشتی و سلامت به دلیل کمبود ماسک با استفاده از الکل و یا حرارت دادن سعی در استریل کردن و استفاده مجدد از ماسک داشته‌اند. بسیاری منابع از جمله CDC این عمل را در شرایط بحرانی تایید کرده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *