ماسک تنفسی

ماسک‌های پزشکی‌

ماسک های پزشکی

ماسک پزشکی کش‌دار

 

ماسک‌های پزشکی‌ عمدتاً با هدف جلوگیری از انتشار عفونت یا آلودگی از شخص استفاده کننده به سایرین و محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماسک‌ها در دو نوع پزشکی کش‌دار و بند‌دار ارایه می‌شوند. ماسک‌های پزشکی بند‌دار اغلب در اتاق‌های جراحی استفاده می‌شوند. چرا که عموماً پرسنل جراحی ماسک را به صورت جراح می‌بندند. هرچند استفاده از این ماسک‌ها‌ باعث محافظت از خود شخص در برابر آلودگی‌های محیطی نیز می‌‌شود. به دلیل کیپ نبودن کامل ماسک‌های پزشکی‌ در استفاده از آن‌ها باید دقت لازم و کافی را داشت چرا که امکان عبور هوا یا آلاینده از کناره‌های ماسک وجود دارد.

این ماسک‌ها برای به دام‌اندازی ذرات بزرگ و ترشحات طراحی شده‌اند. به عبارت دیگر این ماسک‌ها مقاومت زیادی در برابر ویروس‌ها مانند کووید-۱۹ و باکتری‌ها ندارند. این ماسک‌ها در برابر پاشش قطرات خون و ترشحات بیمار مقاومت لازم را دارا هستند. عموما ماسک‌های پزشکی یا جراحی مطابق با استانداردهای بین‌المللی به سه دسته تقسیم می‌شوند. نوع I، نوع II، و نوع IIR. این دسته‌بندی از نظر میزان به دام اندازی ذرات غبار و باکتری‌ها و همچنین افت فشار انجام می‌شود. تمام ماسک‌های پزشکی یکبار مصرف هستند. بلافاصله پس از هربار مصرف به ویژه در اتاق‌های جراحی باید این ماسک‌ها را دور انداخت. چرا که به دلیل استفاده در محیط‌های بیمارستانی ناقل انواع بیماری‌ها و ویروس‌ها بر سطح خارجی خود هستند. در نتیجه به هنگام دور انداختن آن نیز باید تمام شرایط و ضوابط موجود را رعایت کرد.

ماسک‌های پزشکی نانو ۸۰ و نانو ۹۵

شرکت زیست ابزار پژوهان با استفاده از فناوری دستگاه‌های الکتروریسی شرکت فناوران نانومقیاس، ماسک‌های پزشکی نانو ۸۰ و نانو ۹۵ رسپی‌نانو حاوی نانوالیاف تولید کرده است. این ماسک‌ها مانند ماسک‌های رایج پزشکی از سه لایه تشکیل شده است. تفاوت این ماسک‌ها در وجود لایه نانوالیاف آن به جای لایه ملت بلون به عنوان فیلتر است. وجود این لایه راندمان به دام‌اندازی ماسک‌های پزشکی را به شکل قابل توجهی افزایش داده است.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *