ماسک تنفسی

نانوالیاف و ملت بلون به عنوان لایه فیلتر کننده در ماسک‌های تنفسی

نانوالیاف و ملت بلون به عنوان لایه فیلتر کننده در ماسک‌های تنفسی

مقایسه تصاویر میکروسکوپی ماسک حاوی نانوالیاف و ملت بلون با یکدیگر

به طور عمده ماسک‌های تنفسی از چندین لایه نابافته متشکل از اسپان باند و ملت بلون ساخته می شوند که جنس هر اسپان باند و ملت بلون عمدتا از جنس الیاف نابافته پلی پروپیلن هستند و لایه یا لایه های ملت بلون نقش اصلی فیلتر کردن هوا از ذرات معلق و غبار را به عهده دارد و اسپان‌باند در نقش محافظت از این لایه‌ها به کار می رود. با افزایش تعداد لایه‌ها به خصوص لایه ملت بلون، کارایی فیلتراسیون افزایش می‌یابد. با این حال افزایش بهره‌وری حاصل از آن با افزایش هزینه و افت فشار (کاهش تنفس‌پذیری) همراه است.

لایه نانوالیاف به دلیل تخلخل بالا در مقیاس نانو، نسبت سطح به حجم بالا و منافذ با قطر کم و بسیار ریز برای فیلتراسیون بالای ذرات، میکروارگانیسم‌ها و ویروس‌ها و همچنین منافذ در تعداد بسیار بالا برای افزایش تنفس‌پذیری، امکان فیلتراسیون بالای ۹۵ درصد و عبور راحت مولکول‌های هوا و بخار آب را فراهم می‌کند.

در ماسک‌های بر پایه فناوری نانوالیاف یک لایه نانوالیاف بر روی پارچه اس اما اس، که خود تلفیق دولایه پارچه اسپان‌باند و یک لایه ملت‌بلون می باشد، پوشش داده شده است. این کار باعث افزایش کارایی فیلتراسیون و تنفس‌پذیری بهتر در مقایسه با لایه ملت‌بلون می‌شود. فناوری نانوالیاف در جهان به عنوان روش جایگزین ملت بلون شناخته می‌شود.

براساس استانداردهای ماسک تنفسی موجود، لایه نانوالیاف در مقایسه با لایه ملت بلون از مزایای زیر نیز برخوردار است:

  • وزن بسیار پایین و استفاده راحت‌تر از ماسک تنفسی
  • انتقال موثر هوا و رطوبت
  • عدم کاهش ظرفیت فیلتراسیون در طول عمر مصرف

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *