ماسک

نبایدهای ماسک‌های تنفسی!

نبایدهای ماسک‌های تنفسی!

نبایدهای ماسک‌های تنفسی!

با وجود همه‌گیری ویروس کرونا در دنیا استفاده از ماسک‌های تنفسی اجتناب ناپذیر است. در نتیجه بهتر است مصرف کنندگان با نحوه صحیح استفاده از ماسک‌های تنفسی به خوبی آشنا شوند. در ادامه سوال‌هایی رایج در رابطه با نحوه استفاده از ماسک تنفسی و نبایدهای ماسک‌های تنفسی توضیح داده می‌شود.

۱- آیا آویزان کردن ماسک تنفسی به آینه جلوی ماشین کار درستی است؟ (نبایدهای ماسک تنفسی ۱)

نبایدهای ماسک‌های تنفسی ۱

نبایدهای ماسک‌های تنفسی ۱:                      آویزان کردن ماسک از شیشه جلوی پنجره

خیر. چرا که ماسک تنفسی خود می‌تواند به عنوان منبعی از بیماری‌ها و ویروس‌ها در نظر گرفته شود. در نتیجه باید با آن بسیار محتاطانه برخورد شود. فرض بر این است که از ماسک استفاده شده است. و اگر هرگونه ذره معلقی داشته باشد امکان پراکنده شدن در کابین ماشین را دارد. توصیه می‌شود ماسک تنفسی را پس از استفاده در یک کیسه نایلون یا یک کیسه کاغذی قرار دهید.

۲- آیا زمانی که از ماسک استفاده نمی‌کنید قرار دادن آن در زیر چانه درست است؟ (نبایدهای ماسک تنفسی ۲)

نبایدهای ماسک‌های تنفسی ۲

نبایدهای ماسک‌های تنفسی ۲: درست قرار دادن                         ماسک روی صورت

توصیه می‌شود که ماسک تنفسی را زمانی که استفاده نمی‌کنید در زیر چانه قرار ندهید به ۳ دلیل:

  • با این کار امکان کش آمدن ماسک وجود دارد. در نتیجه به هنگام قرار گرفتن مجدد روی صورت امکان دارد که به خوبی روی صورت قرار نگیرد.
  • برای مردان نیز این امکان وجود دارد که با قرار دادن ماسک در زیر چانه موی صورت به محافظ فیلتر ماسک آسیب برساند و اثرگذاری ماسک را کاهش دهد.
  • مهم ترین علت، احتمال آلوده بودن ماسک و انتقال آن به پوست و بدن به هنگام قرارگیری زیر چانه است.

۴- آیا پوشیدن ماسک جراحی روی ماسک‌های N95 در مراکز درمانی به طولانی‌تر شدن عمر ماسک‌های N95 و همچنین محافظت در برابر پاشش مایعات کمک می‌کند؟ 

نبایدهای ماسک‌های تنفسی ۳

استفاده از محافظ تلقی به همراه ماسک

طبق مطالعاتی که انجام شده است، پوشیدن ماسک جراحی روی ماسک‌های N95 اثری در افزایش طول عمر مصرف این ماسک‌ها ندارد. همچنین سازمان CDC  جهت افزایش مقاومت ماسک‌های N95 در برابر پاشش ذرات مایع پرفشار پیشنهاد می‌کند که افراد از محافظ‌های تلقی استفاده کنند. چرا که آزمون‌های راندمان به دام‌اندازی ذرات و تنفس‌پذیری ماسک‌ها در حالتی که پوششی روی آن قرار نداشته باشد انجام می‌شود. بنابراین پوشیدن ماسک‌های جراحی روی این ماسک‌ها ممکن است مورد تایید استاندارد‌های مرتبط نبوده و در کاهش عملکرد ماسک اثرگذار باشد.

۵- آیا ماسک‌های تنفسی که در برابر مایعات مقاوم نیستند، در برابر سرفه و عطسه از انسان محافظت می‌کنند؟

نبایدهای ماسک‌های تنفسی ۴

مقاومت ماسک‌های تنفسی در برابر ذرات غبار و                          مایعات موجود در هوا

ماسک‌های تنفسی رایج مانند N95 از افراد در برابر پاشش ذرات مایع کم فشار محافظت می‌کنند. هنگامی که همچین قطراتی به سطح ماسک تنفسی برخورد می‌کند، مانند دیگر ذرات آلودگی توسط ماسک به دام می‌افتد. آزمون مقاومت در برابر مایعات برای یک جت فشار بالا از مایع است که به شکل مستقیم به ماسک اسپری می‌شود. یک قطره از عطسه یا سرفه سرعت بسیار پایین تری از یک جت مایع دارد. در نتیجه ماسک‌های N95 دارای قدرت کافی جهت حفاظت افراد در برابر عطسه و سرفه هستند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *