دسته‌بندی نشده

ویژگی‌های ظاهری ماسک‌های تنفسی

 

ویژگی‌های ظاهری حائز اهمیت

استفاده از ماسک‌های تنفسی به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. جدا از بحث ویژگی‌های ساختاری ماسک تنفسی از جمله راندمان به دام اندازی و تنفس‌پذیری، ویژگی‌های ظاهری ماسک‌های تنفسی نیز حائز اهمیت است. در ادامه برخی ویژگی‌ها و استانداردهای ظاهری که یک ماسک تنفسی باید داشته باشد به طور خلاصه توضیح داده شده است:

بند روی سر

۱. بند روی سر باید طوری طراحی شود که ماسک‌ها به‌راحتی قابلیت گذاشتن و برداشتن را داشته باشند. بند روی سر باید قابل تنظیم و یا خودتنظیم داشته باشند. به‌اندازه کافی قدرت نگه ‌داشتن ماسک را در موقعیت خود داشته باشند و قادر به حفظ میزان نشتی ماسک باشد.

عدم حساسیت

۲. قسمت‌هایی از ماسک که ممکن است در تماس با پوست مصرف کننده باشد نباید سبب ناراحتی و یا هر اثر سوء دیگری به سلامت فرد داشته باشد. مواد مورد استفاده در ماسک نباید خطری برای مصرف کننده ماسک ایجاد کنند. و نباید ذاتاً قابلیت اشتعال شدید داشته باشند.

پایداری مواد

۳. مواد مورداستفاده در ماسک، باید در طی مدت استفاده طراحی شده برای ماسک، پایداری داشته باشند. هیچ‌یک از قسمت های پوشش دهنده‌ی صورت و یا بندهای آن نباید دچار نقص مکانیکی شوند. موادی که در اثر جریان هوا از بستر فیلتر ماسک جدا می‌شوند نباید حاوی مواد مضر یا خطرناک باشند.

با توجه به موارد ذکر شده در بالا می‌توان به اهمیت بالای ویژگی‌های ظاهری ماسک‌های تنفسی و اثرگذاری آن‌ها پی برد. به همین دلیل به سازندگان ماسک‌های تنفسی توصیه می‌شود که جدا از ساختار ماسک‌های تنفسی به ظاهر مناسب آن نیز توجه کنند. به عنوان مثال بند روی سر یکی از معضلات مهم در ظاهر ماسک‌های تنفسی است. این بندها باید استحکام لازم برای برداشتن و قرار دادن ماسک‌های تنفسی روی صورت را داشته باشند. اما بسیاری از ماسک‌های موجود در بازار فاقد این استحکام هستند. به همین دلیل با یکبار قرار دادن احتمال پاره شدن آن وجود دارد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *