دسته‌بندی نشده

چرا کودکان باید کرم ضدآفتاب بزنند؟

ضدافتاب کودکان

اثر نور خورشید بر پوست

پوست بدن انسان به طور طبیعی فاقد توانایی لازم جهت مقابله با اثرات سوء ناشی از پرتوهای نور آفتاب می باشد. شناخته شده ترین انواع پرتوهای ماورای بنفش به سه محدوده طول موج UVA ( 320-400nm) و UVB ( 280-320nm) و UVC (100-280nm) تقسیم میگردند.

با عبور نور خورشید در اتمسفر تمام UVC و ٩۰%UVB  توسط ازن، بخار آب، اکسیژن و دی اکسید کربن جذب می گردد. UVA کمتر توسط جو جذب می گردد. بنابراین اشعه ماورای بنفشی که به زمین میرسد شامل کل UVA و بخش باقی مانده UVB می باشد.

UVAاز طریق تشکیل رادیکال های آزاد با اختلال در روند طبیعی تجدید ساختار پوست، سبب ایجاد علائمی نظیر پیری زودرس پوست و بروز لک و تیرگی آن می شود. UVB نفوذ پذیری کمتری در لایه های پوستی داشته و عوارض مستقیم نظیر قرمزی، التهاب و آفتاب سوختگی ایجاد نموده و در موارد برخورد طولانی مدت آن احتمال بروز انواع سرطان های پوست افزایش می یابد.

عملکرد اشعه‌ فرابنفش خورشید بر پوست

       عملکرد اشعه‌ فرابنفش خورشید بر پوست

اثر نور خورشید بر پوست کودکان و پوست‌های حساس

بعضی از افراد به طور طبیعی یا در اثر عوامل متعددی از پوستی بسیار حساس تر در مقایسه با افراد دیگر برخوردار میباشد. تحریک پذیری پوست در این افراد سریعتر بوده و علائم نظیر قرمزی التهاب و آفتاب سوختگی با سرعت و شدت بیشتری ظاهر می شود پوست نوزادان و کودکان ساختار متفاوت از پوست بزرگسالان داشته و توانایی مقاومت کمتری در برابر آسیب های محیطی دارد. این تفاوت‌ها ناشی از عدم رشد کامل پوست کودکان و نازک تر بودن لایه اپیدرم و لایه محافظ می‌باشد. عدم تکامل غدد مولد چربی و عرق و فولیکول های مو و مقادیر کمتر رنگدانه های طبیعی پوست موجوب حفاظت کمتر در برابر تابش‌ نور آفتاب را منجر می شود. به طور کلی در کرم های ضد آفتاب برای جذب پرتوهای مضر از جاذبهای شیمیایی و فیزیکی استفاده می شود. فرآورده های تخصصی ضد آفتاب با داشتن بازتابنده های فیزیکی و معدنی با درصد خلوص به کیفیت بالا بدون نیاز به جاذبه های شیمیایی محافظت بالایی را در برابر تابش نور آفتاب ایجاد می نماید.

استفاده از اکسید روی (زینک اکسید) در کرم‌های ضدآفتاب

ایمن‌ترین فیلتر اشعه فرابنفش است که از پوست به طور کامل در برابر هر دو اشعه UVA و UVB محافظت می‌کند. زینک اکساید جذب پوست نشده، آلرژی‌زا نیست و در برابر آفتاب پایدار بوده و تغییر شکل نمی‌دهد،‌ به همین دلیل به عنوان ایمن‌ترین فیلتر اشعه آفتاب شناخته می‌شود.

استفاده از تیتانیوم دی اکساید در کرم‌های ضدآفتاب

تیتانیوم دی اکساید از جمله فیلترهای فیزیکی ایمن و بی ضرر اشعه UVB، با کم‌ترین جذب پوستی و حداقل عوارض است که با بازتاب اشعه فرابنفش از پوست محافظت می‌کند. تیتانیوم دی اکساید از پوست در برابر اشعه UVB ، UVA2 و نور مرئی به طور کامل محافظت می‌کند.

ترکیبات مناسب کرم ضدآفتاب کودکان

ضد آفتاب کودکان حاوی ترکیبات مرطوب‌کننده مانند گلیسیرین،‌ عصاره کالاندولا، عصاره آلوئه‌ورا، بوتلین گلایکول و پانتنول است که علاوه بر تامین و حفظ رطوبت پوست دارای خاصیت ضدالتهاب و ترمیم‌کننده پوست نیز هستند.

عملکرد ضدافتاب بر پوست

                            عملکرد ضدافتاب بر پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *