ماسک, ماسک تنفسی

چگونه ماسک تنفسی خود را انتخاب کنیم؟

چگونگی انتخاب ماسک تنفسی سوالی است که اکثر انسان‌ها با شیوع گسترده‌ی ویروس کرونا در دنیا، از خود می‌پرسند. هر شخصی که دارای بیماری کویید-۱۹ یا مشکوک به آن است ملزم به استفاده از ماسک تنفسی است. چرا که استفاده از ماسک تنفسی درصد انتشار ویروس را به مقدار قابل توجهی کاهش می‌دهد. به همین دلیل تمام افرادی که توانایی فیزیکی (به جز افراد دارای مشکلات تنفسی و قلبی) استفاده از ماسک تنفسی را دارند ملزم به استفاده هستند. یک ماسک تنفسی مناسب و کارآمد دارای ویژگی‌های مشخصی است. در ادامه این ویژگی‌ها به طور مختصر توضیح داده می‌شود. تا راهنمایی باشد برای سوالی است که بسیاری از مصرف کنندگان ماسک‌های تنفسی از خود و دیگران می‌پرسند:چگونگی انتخاب ماسک تنفسی. امیدواریم پس از این مطلب به راحتی بتوانید ماسک تنفسی مناسب خود را انتخاب و خریداری کنید.

راندمان به دام ‌اندازی ذرات، ویژگی مهم در انتخاب ماسک تنفسی!

مدل‌ها و سطوح کیفی مختلفی از ماسک‌های تنفس وجود دارد. از ماسک‌های پارچه‌ای گرفته تا ماسک‌های N95 و N99 که بهترین از نظر راندمان به دام اندازی ذرات گرد و غبار، ویروس‌ها و باکتری‌ها هستند. راندمان به دام اندازی از ویژگی‌های مهم در انتخاب ماسک تنفسی است. به خصوص در دوران همه‌گیری ماسکی مناسب است که توانایی به دام‌اندازی ذرات بسیار ریز مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها را داشته باشد. تنها ماسک‌های N95، N99 و ماسک‌های حاوی نانوالیاف توانایی به دام اندازی ذرات بسیار ریز تا ۰/۳ میکرون را دارند. این ماسک‌ها برای کادر درمان بسیار مناسب است.

تنفس پذیری عاملی مهم!

تنفس پذیری به معنی عبور راحت جریان هوا از ماسک تنفسی است. اگر به هنگام استفاده از ماسک تنفسی خود نتوانید به خوبی نفس بکشید، ماسکی که انتخاب کردید تنفس پذیری مطلوبی ندارد. یک ماسک باید بتواند قطرات آب ناشی از سرفه، عطسه، صحبت کردن و … را به دام بیاندازد. و در عین حال برای شما امکان تنفس راحت را فراهم کند. بسیاری از ماسک‌های تنفسی به دلیل تعدد لایه‌های استفاده شده و ضخامت زیاد پارچه‌های مورد استفاده، باعث کاهش شدید تنفس پذیری  می‌شوند. در نتیجه باعث عدم راحتی استفاده از ماسک تنفسی می‌شوند.

استفاده از ماسک‌های تنفسی حاوی نانوالیاف  از شما در برابر ویروس‌ها و باکتری‌ها و ذرات گرد و غبار محافظت می‌کند. همچنین باعث عبور و هوا و در نتیجه تنفس پذیری مطلوب برای مصرف کننده می‌شود. نانوالیاف لایه‌ای بسیار نازک با کارایی بالاست. در نتیجه وزن نهایی ماسک تنفسی را نیز به شدت کاهش می‌دهد. استفاده از ماسک تنفسی به دلیل وزن کم آن برای مصرف کننده نجربه‌ی بسیار مطلوبی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.