ماسک تنفسی

تفاوت ماسک‌های سوپاپ‌دار و بدون سوپاپ

ماسک سوپاپ‌دار i99

ماسک سوپاپ‌دار i99

ماسک بدون سوپاپ

ماسک بدون سوپاپ       مدل سی

ماسک‌های N95 و سری FFP به دو دسته سوپاپ‌دار و بدون سوپاپ تقسیم می‌شوند. ماسک‌های سوپاپ‌دار به اشتباه به ماسک‌های فیلتردار معروف شده‌اند. این ماسک‌ها دارای یک دریچه یا سوپاپ روی ماسک هستند. این دریچه به منظور تسهیل خروج هوای بازدمی استفاده می‌شود. تفاوت ماسک‌های سوپاپ‌دار و بدون سوپاپ در ادامه توضیح داده شده است.

در واقع این سوپاپ در نقش یک شیر یک طرفه عمل می‌کند. سوپاپ در هنگام دم در اثر فشار هوا بسته شده و اجازه می‌دهد که هوای مورد نیاز ریه‌ها از پارچه ماسک که در واقع فیلتر ماسک محسوب می‌شود عبور کند. این کار باعث فیلتر شدن آلودگی‌ها از هوا می‌شود. در موقع بازدم این شیر باز شده و اجازه خروج راحت بخارات بازدم را می‌دهد. این کار برای جلوگیری از تعریق صورت انجام می‌شود. بنابراین تاکید می‌شود که تفاوت ماسک‌های سوپاپ‌دار و بدون سوپاپ در راحتی تنفس است. و این سوپاپ هیچ نقشی در فیلتراسیون هوا ندارد. و فقط برای راحتی در بازدم تعبیه شده است.

بنابراین ماسک‌های سوپاپ‌دار صرفا جهت محافظت شخص استفاده کننده هستند. و در جلوگیری از انتشار آلودگی از طرف شخص استفاده کننده عملکرد خوبی (به دلیل باز شدن سوپاپ هنگام بازدم) ندارند.

همچنین باید دقت کرد که نوع و کیفیت سوپاپ استفاده شده نیز در عملکرد ماسک‌های سوپاپ دار بسیار حائز اهمیت هست. چرا که در صورت عدم عملکرد خوب سوپاپ احتمال بسته بودن مداوم آن وجود دارد. این امر باعث حذف تاثیر سوپاپ در خروج بخارات در هنگام بازدم می‌شود. همچنین در صورت باز بودن مداوم، باعث افت شدید محافظت و راندمان فیلتراسیون خواهد شد. معمولاً سوپاپ‌های نوع سیلیکونی مرغوبیت بیشتر دارند. و با کمترین جریان هوا حرکت کرده و در هنگام دم بسته و در هنگام بازدم باز خواهند شد. بررسی این موضوع به آسانی با دمش آهسته مثبت یا منفی در سوپاپ امکان پذیر است.

هشدار: استفاده از ماسک‌های سوپاپ‌دار برای بیماران مبتلا به کووید۱۹ و افراد مشکوک به این بیماری و همچنین کادر درمانی توصیه نمی‌شود. چرا که در هنگام دم، هوا از بدنه ماسک فیلتر می‌شود. و در هنگام بازدم هوا بدون عبور از بدنه ماسک از دریچه یا سوپاپ خارج می‌شود. با توجه به اینکه در دوران شیوع کرونا احتمال ناقل بودن هر فرد وجود دارد توصیه می‌شود که در استفاده از ماسک‌های سوپاپ‌دار دقت بیشتری به عمل آید.

نکته: ظاهر ماسک به هیچ عنوان بیانگر کلاس فیلتر و راندمان آن نخواهد بود. وجود سوپاپ بر روی ماسک نمی تواند تاییدی بر نوع N95، FFP2 یا هر کلاس دیگر باشد. تنها روش تایید کلاس‌های فیلتر استفاده از دستگاه تست فیلتراسیون با ابزار دقیق و مورد تایید نهادهای ذی صلاح می باشد.

تاکید: تنها نوع پارچه به کار رفته در ماسک می‌تواند کلاس و سطح کیفی ماسک را مشخص کند و ظاهر ماسک و وجود سوپاپ نمی‌تواند تاییدی بر ماهیت N95 N99,FFP2, و FFP3 باشد.

انواع ماسک‌های تنفسی

انواع ماسک‌های تنفسی رسپی نانو

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *